Skok technologiczny, czyli PS One

skok_technologiczny_czyli_ps_one.jpg

Produkcja pierwszej wersji konsoli sygnowanej przez Sony trwała z sukcesami aż do 2000 roku. Wówczas to światło dzienne ujrzała udoskonalona, a przy tym odchudzona wersja sprzętu. Konsola PlayStation One pojawiła się w sklepach w czerwcu i szybko zyskała fanów. Równocześnie z taśm fabrycznych zeszły ostatnie nowe egzemplarze poprzedniczki. Kluczową innowacją była możliwość podłączenia do konsoli ekranu LCD. Krokiem w stronę mobilności była też opcja zasilania urządzenia z gniazda zapalniczki samochodowej, co równało się możliwości wykorzystania PS One jako konsoli przenośnej. Podłączając wspomniany ekran LCD można było cieszyć się rozrywką w podróży, co nie było jednak do końca praktyczne – choćby z uwagi na konieczność używania kablowych kontrolerów. Pod względem wizualnym konsola od Sony zmieniła się dość wyraźnie. Stała się bardziej płaska i opływowa.

Jej waga wynosiła zaledwie pół kilograma, całość prezentowała się nader nowocześnie. Udoskonalono pady, które zasadniczo nie zmieniły swojej formy do dziś. Wzbogacono je o dwie gałki analogowe, dzięki którym gracze mają większą swobodę sterowania postaciami, a rozgrywka jest bardziej dynamiczna. Pady wyposażone w gałki miały również legendarną już funkcję DualShock w postaci dwóch silników wibracyjnych. Drgający w rękach kontroler czynił zabawę bardziej realistyczną. Standardowo do konsoli dołączano prostsze pady bez analogów i wibracji. Wśród opcjonalnych dodatków można było wybierać między innymi kartę pamięci, poszerzającą pamięć wbudowaną urządzenia. W niektórych grach przydatna była także mysz. Produkcja PS One zakończyła się w marcu 2006 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>