Lepsza grafika, lepsza rozgrywka

lepsza_grafika_lepsza_rozgrywka.jpg

Co jest pierwszym i najważniejszym kryterium oceny, od którego zależy, czy dana gra będzie uznana za godną uwagi? Kiedyś odpowiedź na to pytanie była znacznie prostsza, ale dziś sprawy nie są już tak oczywiste. W erze prostych gier 8- i 16-bitowych cechami najważniejszymi była grywalność. Im więcej godzin można było spędzić przed ekranem, im więcej radochy czerpać z grania – tym lepiej. Niby wciąż jest to istotne, ale w tamtych czasach mniejszą wagę przywiązywano do rozwiązań graficznych i oprawy dźwiękowej.

Obie te sfery prezentowały się dość prosto i przaśno, choć byli twórcy, którzy z ówczesnych możliwości potrafili wycisnąć więcej niż reszta. Takie tytuły wykuły swoje miejsce na liście gier kultowych i wciąż budzących ogromne emocje i sentyment. Dziś sama grywalność to za mało, ponieważ postępy kultury obrazkowej zrobiły swoje. Dobra gra musi zachwycać grafiką – dopracowaną w najdrobniejszych szczegółach i powalającą realizmem.

Oprócz samej tekstury postaci i scenerii, użytych kolorów i warstw liczy się również płynność. Jest ona istotna szczególnie w przypadku tych gier, gdzie naprawdę sporo się dzieje i dynamiczne, wręcz filmowe sceny to norma. Graczy szalenie irytują sytuacje „ścinania się” scen i wszelkie opóźnienia, ponieważ obniża to jakość rozgrywki. Przyczyny takich komplikacji są dwojakie.

Czasami wynika to z błędów programistycznych, na które odpowiedzią jest wydanie odpowiednich poprawek (tak zwanego patcha), a czasami zawodzi sprzęt. Mamy tu na myśli głównie komputery, których karty graficzne i procesory nie nadążają za ambicjami autorów czołowych gier. Ideałem jest połączenie w dostępnych tytułach dwóch istotnych cech – jakości fabuły i grywalności z jednej strony, a także kapitalnej grafiki oraz dźwięku z drugiej. W wielu przypadkach to się udaje, jednak forma chwilami bierze górę nad treścią.

Efektem są gry intrygujące wizualnie, które szybko się nudzą i okazują się finansową klapą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>