Komputer czy konsola?

komputer_czy_konsola.jpg

Jedna z podstawowych rozterek targających głowami graczy dotyczy tego, na czym lepiej grać – na konsoli czy na komputerze. To drugie urządzenie zapisało się w dziejach gier bardzo ważną i godną odnotowania kartą. Wszakże gdyby nie proste komputery, takie jak Amiga czy Atari, rzeczywistość przeciętnego gracza wyglądałaby zupełnie inaczej.

Czas mijał, technologia gnała do przodu i na rynek trafiły pierwsze komputery osobiste o szerszych możliwościach. Doskonalenie podzespołów i osiągów skutkowało naturalnym wzrostem atrakcyjności gier, które mogły urzekać efektowną grafiką, realistycznym dźwiękiem i dynamiką fabuły. Komputer jest jednakże sprzętem wielozadaniowym, użytkowanym również do zupełnie innych celów.

Pomimo obecności pod obudową wspaniałych kart graficznych, często mocniejszych niż same procesory, osoby zajmujące się grami zaczęły dostrzegać mankamenty. Pojawiły się głosy, że lepszym sposobem na ten typ rozrywki jest konsola. Jeśli mielibyśmy spojrzeć na konsole z punktu widzenia technologicznej filozofii, mają one z komputerami sporo wspólnego.

Mają swoje procesory, dyski twarde i interfejsy. Są jednak zawężone pod względem funkcjonalności i pełnię swych osiągów zwracają w stronę gier. Właśnie dzięki temu coraz częściej tytuły o naprawdę sporych wymaganiach sprzętowych są dedykowane wyłącznie konsolom.

To wybór wydawcy, który zawęża pole rynkowego oddziaływania pomijając właścicieli pecetów, jednakże już twórcy konsol są z takiego obrotu spraw zadowoleni. Wszakże pozwala im to sprzedawać więcej wyrobów graczom, którzy nie będą chcieli pozostać w tyle. Kiedyś istotnym argumentem na rzecz komputerów jako narzędzi dla graczy był tryb multiplayer.

Oznacza on, że równocześnie w rozgrywce może brać udział wielu użytkowników komunikujących się ze sobą za pośrednictwem internetu. Po jakimś czasie ta kwestia straciła na znaczeniu, albowiem nowoczesne konsole dają możliwość łączenia z globalną siecią, w tym obsługują bezprzewodową sieć WiFi. Oznacza to, że bez włączania komputera można grać ze znajomymi z dowolnej części świata i cieszyć się fantastycznymi doznaniami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>