×

Japończycy – pionierzy i liderzy

Japończycy – pionierzy i liderzy

japonczycy_pionierzy_i_liderzy.jpg

Najwięcej kamieni milowych w świecie gier wideo nie postawili wcale Amerykanie ani tym bardziej Europejczycy. Prawdziwe przełomy są zasługą nacji, która wielokrotnie dowiodła swojej technicznej kreatywności. To dzięki Japończykom wiele milionów ludzi na świecie może się dziś cieszyć konsolami z rodziny Nintendo, a także wspaniałym PlayStation.

Są opinie, że w żadnym innym kraju nie mogło się w tej materii tyle wydarzyć. Systematyczność i pomysłowość mieszkańców Japonii w szczególny sposób predestynuje ich do tego, by opracowywać nowatorskie rozwiązania także w zakresie telewizyjnej rozrywki. Pierwszym przejawem ich dominacji w tej sferze było pojawienia się na rynku marki Nintendo, która nie od razu zaczęła się kojarzyć z konsolami, choć z grami – jak najbardziej.

Firma o nazwie Nintendo była najpierw małym przedsiębiorstwem, które od 1889 roku produkowało w japońskim Kioto karty do gry o nazwie hanafuda. Karcianka zdobyła w Kraju Kwitnącej Wiśni sporą popularność, co pozwoliło rozwinąć masową produkcję. Znacznie później, bo w 1956 roku, firma nawiązała relacje biznesowe z Amerykanami, nabywając prawa do używania na swoich kartach wizerunków z bajek Disneya.

Od 1963 roku zaczyna się okres eksperymentów, w trakcie którego Nintendo Company otwiera między innymi korporację taksówkarską, sieć hoteli „na godziny” czy zakład produkcji żywności. Po jakimś czasie rentowna okazała się wyłącznie produkcja zabawek, a po igrzyskach olimpijskich w Tokio karty do gier straciły na popularności. W 1977 roku na japoński rynek trafia pierwsza prosta konsola telewizyjna o nazwie Color TV Game.

Wkrótce ukazały się pierwsze przenośne konsole bazujące na grach wbudowanych, zasilane bateryjnie. Seria Game & Watch doczekała się nawet sowieckiego klona w postaci gierek produkowanych przez państwową firmę Elektronika. Za jakiś czas Nintendo zaproponowało wyrób, który zmienił oblicze telewizyjnej rozrywki.

Opublikuj komentarz