Category Archives: Bez kategorii

Zalman CNPS4X – lekkie chłodzenie dla nowoczesnych procesorów

CNPS4X b.jpg

Chłodzenie Zalman CNPS4X to pozycja dla tzw. casual userów. Ma stanowić ona dobrą opcję dla osób, które nie parają się overclockingiem, ale też oczekują więcej niż oferują tanie, niezbyt wydajne i zazwyczaj głośne coolery z gotowych zestawów PC.

Chłodzenie Zalman CNPS4X to stosunkowo lekka (360 g), aluminiowo-miedziana konstrukcja. Bez problemu zmieści się ona w niewielkich obudowach dzięki wysokości równej 132 mm. Za sprawne odprowadzanie ciepła z CPU odpowiadają dwa miedziane ciepłowody, które dzięki technologii DTH (Direct Touch Heatpipe) mają bezpośredni styk z metalową obudową procesora.

CNPS4X a CNPS4X b.jpg CNPS4X c.jpg CNPS4X d CNPS4X e

 

W przypadku chłodzenia Zalman CNPS4X obieg powietrza jest wymuszany przez pojedynczy wentylator o średnicy 92 mm. Ma on łożyskowanie EBR i prędkość obrotową regulowaną metodą PWM. Jego śmigła wirują z prędkością do 2000 obrotów na minutę, pozwalając na rozproszenie do 95 W energii cieplnej. Jest to wydajność wystarczająca do schłodzenia większości 8-rdzeniowych procesorów Intel Core i9 oraz AMD Ryzen 7.

 

Jednocześnie producent deklaruje, że poziom generowanego hałasu nie przekracza 28 dB. Dla porównania, poziom szumu tła dla spokojnej ulicy bez ruchu wynosi ok. 30 dB, a w przypadku odgłosów w domu łatwo zbliżyć się do okolic 40 dB. Powinno być zatem stosunkowo cicho i, jednocześnie, efektywnie.

 

Chłodzenie Zalman CNPS4X trafi do sprzedaży w bieżącym kwartale. Jego cena nie jest jeszcze znana, ale nie powinna przekroczyć 100 zł.

 

Dane techniczne:

 

 • model: CNPS4X
 • wymiary (W x S x G): 132 x 95 x 65 mm
 • materiał: aluminium, miedź
 • waga: 360 g
 • kompatybilne podstawki:
  • Intel 115X/775
  • AMD: AM4/AM3+/AM3/FM2+/FM2
 • wymiary wentylatora: 92 x 92 x 25 mm
 • prędkość obrotowa wentylatora: 1000 – 2000 obr./min. (+/- 10%)
 • maks. przepływ powietrza: ok. 75 m3/h
 • maks. natężenie hałasu: 28 dB(A) +/-10%
 • łożyskowanie wentylatora: EBR
 • pobór energii: wentylator: 1,44 W

Obraz w jakości 4K na odległość 30 metrów? Z kablami HDMI Delock to możliwe

5e216a9a2bfe47.52724937

Tam, gdzie dystans pomiędzy odbiornikiem a źródłem sygnału przekracza dziesięć metrów, a jakość obrazu i brak opóźnień są kluczowe, tradycyjne przewody przestają wystarczać. Wówczas rozwiązaniem mogą okazać się nowe kable HDMI firmy Delock.

Czym kable niemieckiego producenta wyróżniają się na tle konkurencji? Otóż Delock do transmisji sygnału cyfrowego użył włókien światłowodowych. Dzięki temu te aktywne kable optyczne HDMI pozwalają na przesyłanie obrazu w jakości 4K60 na odległość do 30 metrów. Są one również zauważalnie cieńsze i bardziej elastyczne, mając niewiele ponad pięć milimetrów średnicy.

5e216a9a2bfe47.52724937

Dodatkowym atutem przewodów HDMI Delock jest możliwość demontażu pełnowymiarowych wtyczek HDMI. Dzięki temu otwór przepustowy może być mniejszy, co ułatwia rozprowadzanie łącza w trudno dostępnych miejscach. Aktywne kable optyczne HDMI Delock są dostępne w wariantach o długościach 10 m (85880), 15 m (85881), 20 m (85882), 25 m (85883) i 30 m (85884). Wspierają one technologię HDR, HDCP 1.4 i 2.2, obsługują przesyłanie obrazu i dźwięku oraz są odporne na zakłócenia elektromagnetyczne.

Nowe kable HDMI Delock trafią do sprzedaży w bieżącym kwartale. Ich ceny będą się zaczynać od ok. 700 zł.

 5d7baa4a0f9368.87422885

Dane techniczne:

 • model: 85880, 85881, 85882, 85883, 85884
 • złącza: 1 x micro-HDMI/HDMI – 1 x micro-HDMI/HDMI
 • wspierane standardy: HDR, HDCP 1.4 i HDCP 2.2
 • maks. rozdzielczość: 3840 x 2160 px @ 60 Hz
 • transmisja sygnału audio i wideo
 • transfer danych z prędkością do 18 Gbps
 • długość przewodu:
  • 85880 – 10 metrów
  • 85881 – 15 metrów
  • 85882 – 20 metrów
  • 85883 – 25 metrów
  • 85884 – 30 metrów

 

Zawartość opakowania

 • aktywny kabel optyczny HDMI
 • 2 przejściówki micro-HDMI -> HDMI
 • śrubokręt

Organizacja i przeglądanie zdjęć na nowo – Asustor udostępnia aplikacje Photo Gallery 3 Beta i AiFoto 3

AS6508T_R2

Wraz z nową serią dysków NAS Lockerstor 8 i 10 Asustor udostępnił kolejne wersje aplikacji Photo Gallery i AiFoto. Mają one przebudowany interfejs i funkcje, dzięki którym przeglądanie, udostępnianie i składowanie zdjęć mają być szybsze i wygodniejsze.

Aplikacja Photo Gallery 3.0 Beta jest przeznaczona dla dysków sieciowych Asustora. Pozwala ona na tworzenie cyfrowych albumów ze zdjęciami, które następnie można udostępniać innym. W ostatniej odsłonie użytkownicy otrzymują przeprojektowany interfejs. Pojawiła się nowa oś czasu (timeline) oraz narzędzia, które pozwalają na organizacje zdjęć w ramach inteligentnych albumów m.in. według lokalizacji i daty. Pojawiło się także wsparcie dla zdjęć panoramicznych 360o.

Z najnowszą wersją Photo Gallery współpracuje przeznaczona dla urządzeń mobilnych aplikacja AiFoto 3. Tutaj również udostępniono funkcje do inteligentnej organizacji zdjęć, odświeżoną linię czasu i wsparcie dla panoram. Wygląd aplikacji można dostosować do własnych preferencji za pomocą gestów. Usprawniono także funkcję odpowiadającą za automatyczny, natychmiastowy upload zrobionych zdjęć.

 

Aplikacje rozszerzające funkcje dysków sieciowych Asustor znajdują się w sklepie App Central przygotowanym przez producenta. Z kolei aplikacje dla urządzeń mobilnych można pobierać z oficjalnych sklepów twórców platform: Google Play Store i Apple App Store.

AS6508T_R2 AS6510T_B_1 AS6510T_F_1 AS6510T_L_1 AS6510T_L2_1

Kopia zapasowa na miarę XXI wieku? Branża medyczna stawia na dyski sieciowe firmy Asustor

AS6212RD_L2

Systemy informacyjne opieki zdrowotnej i szpitali bezsprzecznie należą do grupy, gdzie kluczowe znaczenie mają bezpieczeństwo i stały dostęp do informacji. Aby zapewnić jakość usług na najwyższym poziomie jeden ze szpitali zdecydował się na zakup dysku NAS Asustor.

Współczesna branża medyczna czerpie garściami z najnowszych technologii. Aby zapewnić pacjentom bezpieczeństwo i najwyższą jakość usług, współczesne placówki medyczne korzystają z rozbudowanych sieci komputerowych, przetwarzają i analizują ogromne ilości danych. Generowanych jest nawet 300 GB nowych danych dziennie i nie można sobie pozwolić na ich utratę, w wyniku nieoczekiwanej awarii sprzętu lub oprogramowania. Niezawodność i ciągła dostępność danych są tutaj kluczowe.

 

Jeden ze szpitali podjął decyzję o inwestycji w dyski sieciowe Asustor AS6212RD. Pozwalają one na instalację do dwunastu dysków o łącznej pojemności 192 TB oraz skorzystanie z modułów rozszerzających. Te ostatnie pozwalają na podwojenie dostępnej przestrzeni na dane poprzez instalację kolejnych dwunastu nośników. NAS-y podłączono następnie do wewnętrznej sieci, a na urządzeniach objętych planem tworzenia kopii zapasowych zainstalowano oprogramowanie klienckie Avatar Backup. W dalszej kolejności skonfigurowano politykę tworzenia backupów i odzyskiwania danych po awarii.

 

Stabilność i niezawodność kluczem do sukcesu

Jak przyznaje szpital, dysk NAS Asustor AS6212RD okazał się bardzo dobrą inwestycją. Przekroczył on stawiane przed nim oczekiwania, wyraźnie poprawiając efektywność działania szpitala oraz podnosząc jakość świadczonych usług medycznych. Jest to zatem kolejny przykład na to, że dyski sieciowe to rozwiązanie na miarę XXI wieku, a modele firmy Asustor zasłużenie okupują czołowe lokaty rankingów (np. TOP 10 dysków NAS wg PCMag) i zdobywają kolejne wyróżnienia, w tym prestiżowe “Best of the Year 2019” (treść publikacji tutaj).

Zainteresowani dyskiem sieciowym Asustor AS6212RD znajdą go w sprzedaży w cenie ok. 5000 zł. Pełna specyfikacja jest dostępna na stronie producenta.

Zdecydowanie najlepsza polska gra

Jeśli w jednej kategorii mielibyśmy zmieścić wszystkie gry komputerowe, które w ostatnich latach ukazały się na rynku, to wskazanie najlepszej z nich byłoby praktycznie niemożliwe. Trudno jest porównać rozbudowane strategie z wyścigami samochodowymi czy też kolejną edycję popularnej gry piłkarskiej z jakąś „przygodówką”. Jeśli jednak mielibyśmy wybrać zwycięzcę w kategorii „najlepsza polska gra ostatnich lat”, to od razu wskazalibyśmy na jeden tytuł, ponieważ pozostałe w żaden sposób nie są do niego porównywalne.

O jaką grę tutaj chodzi? Oczywiście, o „Wiedźmina”. Ogólnie rzecz biorąc, można chyba śmiało powiedzieć, że jest to najlepszy tytuł w całej historii polskich gier komputerowych. Trudno przyczepić się tutaj do jakiegokolwiek elementu tej pozycji.

I muzyka, i grafika, i „grywalność”, i fabuła stoją tutaj na najwyższym poziomie. Ponadto, trzeba dodać, że dla niektórych graczy „Wiedźmin” ma dodatkową wartość. Każdy, kto pasjonuje się prozą Andrzeja Sapkowskiego do tej gry podchodzi nieco inaczej.

Trudno nie dostrzec, że panujący w niej klimat jest bardzo zbliżony do swojego literackiego pierwowzoru. Utrzymane jest tutaj chociażby specyficzne poczucie humoru, które uwidacznia się najbardziej w dialogach. Książkowy wiedźmin Geralt jest naprawdę bardzo podobny do tego z gry.

Z pewnością, spora zasługa w tym samego Andrzeja Sapkowskiego, który brał czynny udział w tworzeniu omawianego tytułu. Bez jego wskazówek utrzymanie książkowego klimatu na pewno byłoby dużo trudniejsze.